Dynamiczny rozwój rynku usług bukmacherskich wzbudził zainteresowanie Ministerstwa Finansów. Okazuje się bowiem, że jeszcze do niedawna aż 90 procent wszystkich zakładów wzajemnych zawieranych było w zagranicznych firmach, które nie płaciły w Polsce żadnych podatków. Aby zmienić ten stan rzeczy zdecydowano się na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Nowa ustawa hazardowa weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku, z miejsca wzbudzając wiele emocji i kontrowersji.

Ustawa hazardowa 2017

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, zakłady wzajemne oferować mogą wyłącznie podmioty, które posiadają licencję przyznaną przez Ministerstwo Finansów. Żeby móc ubiegać się o takie zezwolenie, firma bukmacherska musi spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest posiadanie siedziby w Polsce, a drugim jest posiadanie strony internetowej z domeną kończącą się na .pl. Na chwilę obecną licencję Ministerstwa Finansów posiada jedynie siedem firm bukmacherskich.

Pozostałe działają w sposób nielegalny. Wiele znanych firm bukmacherskich nie zdecydowało się na wystąpienie o licencję z chęci dalszego unikania płacenia podatków. Zgodnie z nową ustawą, każdy legalnie działający bukmacher musi odprowadzać do budżetu państwa podatek w wysokości 12% od każdej postawionej przez gracza stawki. W przypadku, gdy graczowi uda się jednorazowo wygrać więcej niż 2280 zł, konieczne jest zapłacenie podatku od wygranej w wysokości 10%.

Graj w zakładach bukmacherskich LV BET
Odbierz darmowy zakład za rejestrację i bonus na start

Ministerstwo Finansów wprowadziło wysokie kary

W celu zmniejszenia ilości nielegalnie zawieranych zakładów, ustawodawca przewidział wysokie kary dla graczy, którzy korzystać będą z usług firm bukmacherskich nieposiadających licencji. Dodatkowo, dostawcy internetu zostali zobligowani do tego, aby blokować strony nielegalnych podmiotów, a polskie banki i pośrednicy finansowy mają nakaz blokowania transakcji pomiędzy graczami, a bukmacherami bez licencji.

Należy pamiętać, że nowa ustawa hazardowa wprowadziła zmiany nie tylko na rynku usług bukmacherskich, ale również innych gier hazardowych. Wprowadzone przepisy szczególnie uderzyły w kasyna internetowe, które zostały uznane za nielegalne. Nowe rozporządzenie wprowadziło monopol państwa na tego typu usługi i powierzyło Totalizatorowi Sportowemu zadanie stworzenia odpowiedniej platformy internetowej dla graczy. Brak takiego serwisu sprawia, że póki co większość graczy zmuszona jest korzystać z nielegalnych, zagranicznych serwisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here