Każda wygrana u legalnego bukmachera objęta jest podatkiem. Jest to  tzw. podatek obrotowy, który pobierany jest od stawki każdego kuponu. Stawka takiego podatku w Polsce to 12%. Przykładowo, gdy stawiamy 100 zł na zdarzenie o kursie 2,00, to do wygrania powinno być 200 zł (100 zł x 2 = 200 zł). Jednak po uwzględnieniu podatku musimy wykonać mnożenie 200 zł x 0,88 i wtedy wygrana wynosi 176 zł (200 zł x 0,88 = 176 zł). Oczywiście wszystkie legalne firmy bukmacherskie to mnożenie wykonują za nas i przy akceptacji kuponu zarówno w internecie czy w punktach stacjonarnych wiemy już na jaką wygraną w razie powodzenia możemy liczyć.

Graj w zakładach bukmacherskich Fortuna
Odbierz darmowy zakład za rejestrację i bonus na start

Jest też jeszcze podatek od wysokich wygranych, czyli tzw. podatek dochodowy. Podatek ten wynosi 10% i jest pobierany od wygranych, które przekroczą 2280 zł. Oznacza to, że w razie wygranej powyżej tej kwoty zostanie ona łącznie obciążona podatkiem 22%. W praktyce gdy stawiamy np. za 1000 zł zdarzenie o kursie 3,00 to nasza wygrana bez podatku wyniosła by 3000 zł. Najpierw od tej kwoty odejmujemy jednak podatek obrotowy i mamy wygraną 2640 zł, a potem od tej kwoty jeszcze odejmujemy wspomniany podatek dochodowy i otrzymujemy wygraną 2376 zł (2640 zł x 0,90 = 2376 zł)Powszechnie stosowaną praktyką jest tzw. rozbijanie kuponów, aby wygrana nie przekraczała właśnie kwoty 2280 zł.

Czy możliwe jest obstawianie bez podatków?

Istnieją firmy bukmacherskie, w których podatek od wygranej wynosi 0%. Firmy te zarejestrowane są w tzw. rajach podatkowych jak na przykład Malta czy Gibraltar. Według ustawy hazardowej zakazane jest obstawianie u takich bukmacherów.  Niektóre legalne polskie firmy bukmacherskie czasami robią promocje i organizują tzw. „dzień bez podatku”. Wtedy to bukmacher płaci podatki od wszystkich wygranych w tym dniu.

Czy wygrane u bukmacherów musimy rozliczyć w PIT?

Nie. Jeśli obstawiasz zakłady w Polsce, nie musisz się tym przejmować, gdyż to bukmacher odprowadza za ciebie wszystkie podatki na bieżąco i to on będzie z tego rozliczany. Przychodów z zakładów bukmacherskich nie musisz zatem uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, który co roku składany jest w Urzędzie Skarbowym. Dla własnego bezpieczeństwa jednak warto zawsze brać potwierdzenie wygranej.

Sprawdź też jak typować Ekstraklasę w LV BET Zakłady Bukmacherskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here